2014-12-28

Linco pusmėnuliai

 
Prabėgus darbų maratoną, vasarą pakeitus žiemai ir mintims neduodant ramybės dėl kalėdinių dovanų draugams, sugrįžo įkvėpimas virtuvėje…gal tiksliau prisiverčiau praversti sukauptas knygas ir imtis bent poros nebandytų receptų vien jau dėl to, kad tinklaraštis voratinkliais neužaugtų.
Kadangi visas mano gražaus ir intensyvaus pusmečio laikas susijęs su vokiškai kalbančiais miestais, tai ir saldumynai panašia tema – iš Austrijoje gyvenančios rašytojos knygos. Tokius sausainukus dažnai teko matyti ir Vokietijoje, tik keisčiausia, kad niekad jų ten taip ir neparagavau. Linco pusmėnuliai- trapūs, traškūs,  kvapnūs ir puikiai laikosi kalėdiniuose maišiukuose draugams ;)

Tešlai
100 g sviesto
70 g cukraus
140 g miltų
70 g migdolų miltų arba maltų migdolų be luobelės
Truputis citrinos žievelės ir sulčių
1 a.š. vanilinio cukraus 

Aptepimui ir apibarstymui
1 kiaušinio trynys
Migdolų drožlių 

Minkštą sviestą išsukti su cukrumi, suberti miltus, migdolų miltus /maltus migdolus, tarkuotą žievelę ir citrinos sultis. Išminkyti vienalytę masę ir įsuktą į maistinę plėvelę porai valandų dėti į šaldytuvą.
Iš atgnybtų nedidelių vienodų tešlos gabalėlių suformuoti pusmėnulius, aptepti plaktu kiaušiniu ir užbarstyti migdolų drožlėmis.
Iki 180°C įkaitintoje orkaitėje kepti apie 10-12 min., kol lengvai pagels. Svarbu neperkepti!
Iškeptus sandarioje dėžutėje galima laikyti iki kelių savaičių.

 
Receptas: D. Trečiokaitės knyga „Kvepiantys“, 2012

2014-06-19

Lašiša azijietiškai


Nedaug idėjų turiu kepant žuvį. Dažnai naudodavausi tik druska ir pipirais, bet šia marinato idėja dabar naudojuosi dažniausiai. Ir ne tik lašišai. Upėtakį taip irgi esu gaminusi, nes kitų žuvų į mano virtuvę atplaukia labai retai. Ir tik dėl to, kad šviežią ir kokybiška - šioks toks galvosūkis ir brangokas malonumas.  

4-ioms porcijoms: 

4 vnt. lašišos gabalėlių (perku visa žuvį, susipjaustau ir kepu su oda)
3 v. š. sojos padažo
2 v. š. alyvuogių aliejaus
1 a. š. rudojo cukraus
Provanso/ itališkos žolelės (pvz. "Kotany")
Grūstų pipirų
Druskos
Citrinos 

Lašišos gabalėlius pries kepimą nusausinti, pasūdyti žiupsniu druskos, pabarstyti pipirais. Marinatą pasigaminti sumaišius sojos padažą su aliejumi, žiupsniu druskos, ruduoju cukrumi ir Provanso/itališkomis žolelėmis.
Lašišą išdėlioti kepimo formoje ir aptepti marinatu konditeriniu šepetėliu. Kepimo formoje išdėlioti į ketvirčius supjaustytą citriną.
Kepti apie 30 min. 200°C temperatūroje. 

Recepto idėja: čia

2014-06-11

Šokoladinis pyragas pagal DAVID LEBOVITZ







Receptas iš senokai perskaitytos D. Lebovitz knygos "Saldus gyvenimas Paryžiuje". Puiki knyga- apie šeimynines tradicijas ir daug skanių vaikiškų prisiminimų iš namų virtuvės. Labai skaniai skaitėsi ir net neįtariau, kad šis šokoladinis pyragas toks tobulas. Iš tiesų, ruošiausi kepti šokoladinį pyragą su karamele pagal Beatą. Tik neberadusi kaimynės duoto recepto, prisiminiau šį, gulintį kompiuterio archyvuose. Taigi, nuo savęs pridėjau karamelės ("Rududu"). 

Skanaus, šokolado mėgėjai! Pažadu, abejingi neliksite! ;)

Kvadratinei kepimo formai (25x16 cm) reikės:
250 g kokybiško 60%-70% šokolado
120 g sviesto
70 g cukraus
4 dideli, kambario temperatūros kiaušiniai. Tryniai atskirti nuo baltymų
3 v. š. miltų
žiupsnelis druskos
0,5 indelio "Rududu" (dėjau nuo savęs, recepte nebuvo)

Orkaitę įkaitinti iki 180° C. Kepimo formą iškloti kepimo popieriumi.
Garų vonelėje išlydyti šokoladą su sviestu. Nukėlus, leisti šiek tiek atvėsti, tuomet įmaišyti pusę cukraus kiekio, kiaušinių trynius ir miltus. 
Kiaušinių baltymus išplakti su druska, pamažu supilti likusį cukrų ir plakti, kol taps standūs. 
Trečdalį baltymų įmaišyti į šokolado masę, tada sukrėsti likusius ir atsargiai išmaišyti. 
Pusę tešlos sukrėsti į kepimo formą, arbatiniu šaukšteliu pamėtyti "Rududu" kąsnelių, užpilti likusią šokoladinę masę, o ant pyrago viršaus vėl - "Rududu". 
Kepti 25 min. (orkaitės funkcija "viršus-apačia-su vėjeliu"). Svarbu neperkepti!
Iškepusi visiškai atvėsinti ir nakčiai dėti į šaldytuvą. 
Pjaustyti kvadratėliais ir mėgautis! ;)







2014-06-02

Varškės apkepas pagal VMG (Virtuvės mitų griovėjus)


Ant palangės rikiuojasi šiokia tokia kolekcija VMG knygų ir žurnalų, bet receptus esu bandžiusi vos kelis. Šį visai atsitiktinai nužiūrėjau Delfi puslapyje. Įprastai į varškės apkepus dedamos manų kruopos, prieš tai mirkytos piene ar panašiai, nes ir aš taip iki šiol kepdavau. Iš VMG irgi tapo įprasta tikėtis kažko aukštyn kojom. O aukštyn kojom jie čia "apvertė" manų kruopas - išvirė košę ir sukrėtė į varškės masę. Ne stebuklas, ar ne? Bet skonį šis niuansas stipriai keičia. Man įspūdį padarė. Kolkas favorite receptas, kartotas jau nekart. Rekomenduoju ir jo dar neatradusiems. 

Kvadratinei formai 25x16 cm:

600-700 g varškės (9%)
6-7 kiaušiniai
6 v. š. cukraus
~200-250 ml pieno 
~250 g (4 v. š.) piene virtų manų kruopų
1 mango, obuolys, kriaušė ar kt. vaisius
vanilinio cukraus
1-2 v. š. džiuvėsėlių

Kiaušinius išplakti su cukrumi, sukrėsti varškę, išplakti el. mikseriu. Tuomet sukrėsti dar šiltą manų košę, įdėti vanilinio cukraus ir atsargiai išmaišyti šaukštu ar konditerine šluotele. 
Formą iškloti kepimo popieriumi, dugną pabarstyti džiuvėsėliais ir iškloti pjaustytu mango, obuoliu ar kt. vaisiumi. Užpilti varškės mase. 
Kepti apie 1 val. 180°C temperatūroje.

Recepto idėja: VMG

2014-03-28

NAPOLEONAS



Istoriją turbūt reikėtų pradėti nuo to, kad nejutau simpatijų “Napoleonui” (kalbu tik apie tortą :)), nejutau silpnumo suvalgyti jo nors gabalėlį, kad siela uždainuotų, nes tokio ir ragavusi nebuvau. Visad svajojau atrasti minkštą, lengvą ir būtinai labai drėgną. Apie parduotuvinius su riebiais sviestiniais kremais net pagalvoti nesinorėjo. Nebuvau, kol…
Gandas pirmiausia atėjo iš kaimynės apie tobulą gabalėlį Lino Samėno restoranėlyje. Pirmiausia susiradau to gabaliuko vaizdą restorano FB profilyje. Sugundė. Supratau, kad turiu rasti progą jo paragauti. Po pirmo karto gal gerą savaitę kliedėjau! Net maistas nepaliko man tiek įspūdžio, kiek tas „Napoleono“ gabalėlis. Bet ragavimas ten ne pigus. Vėl ėmiau mąstyti apie alternatyvą ir prisiminiau prieš metus išsisaugotą ir vis dar nebandytą receptą blog‘e Vaivos Kepiniai. Laukė rimta proga, komentatoriai po recepto įrašu alpo iš malonumo, todėl ryžausi! Ir tik paragavusi suvokiau, kad pagaliau pataikiau! Tikrai labai skanus ir tobulas tortukas! Toks, kokio visad ieškojau. Labai panašus į Lino ;) Ir serbentų uogienės idėją nukopijavau nuo jo, čia ji tobulai tinka. Gal kažkam irgi padėsiu atrasti savąjį tobuląjį „Napoleoną“? ;)
 
ø18 cm formai, maždaug 1,5 kg tortukui reikės:

Lakštams:
350 g miltų
150 g sviesto
112 g grietinės
1 kiaušinis
Žiupsnelis druskos

Kremui:
500 ml pieno
1 arb.šaukštel. vanilinio cukraus arba maltos vanilės (firmos Kotanyi)
150 g cukraus
5 kiaušinių trynių (M dydžio)
40 g miltų
150-200 g sviesto

Papuošimui:
Apie 250 g rugštesnės uogienės (naudojau juoduosius serbentus, trintus su cukrumi)



Torto lakštų gamyba: miltus išberti ant didelės pjaustymo lentos arba ant stalo. Padaryti duobutę, o į ją sutarkuoti lakštams skirtą šaltą sviestą. Kapoti peiliu, kol susidarys trupiniai. Vėl padaryti duobutę, į ją supilti grietinę, druską, įmušti kiaušinį ir darkart kapoti peiliu, kol susimaišys visi produktai ir bus įmanoma minkyti rankomis. Išminkytą tešlą padalinti į 10 dalių (vienas-du lakštai bus trupiniams) ir dėti į šaldytuvą bent 2 val. arba į šaldymo kamerą 30 min.
Orkaitę įkaitinti iki 200°C. Kiekvieną lakštą iškočioti labai plonai ant kepimo popieriaus, subadyti šakute, kad neišsipustų (labai svarbu to nepamiršti !!!), prieš kepant šaldytuve palaikyti apie 5-10 min., kad nesitrauktų ir išliktų ta pati forma. Kepti po vieną, kol gražiai paruduos (~ 7 min.).
 
Kremo gamyba: pieną užvirinti su vanilinu ir palikti ataušti. Kiaušinius gerai šplakti su cukrumi, įdėti miltų ir vėl gerai išplakti. Tada po truputį supilti praaušusį pieną, nuolat maišant. Gautą masę pakaitinti puode maždaug 5-8 min., nuolat maišant, kol pradės tirštėti. Leisti šiek tiek praaušti, tuomet sudėti gabalėliais pjaustytą sviestą ir viską darkart gerai išmaišyti.
 
Torto rinkimas: trupiniams pasilikti 1-2 lakštus, o tortui būtini 8 vnt. Torto formą iškloti kepimo popieriumi, o pirmąjį lakštą pūslėta puse dėti  į ją ir aptepti maždaug 2-3 valg. šaukštais su kaupu paruošto kremo. Tada vėl lakštas pūslėta puse žemyn, kremas, lakštas ir t.t.
Aš tortui subręsti šaldytuve leidžiu 2 paras, bet po 24 val. jį šiek tiek apipjaustau, šonus lygiai aptepu kremu, apibarstau trupiniais ir vėl statau antrai parai į šaldytuvą. Po tiek laiko jis man būna garantuotai minkštas ir drėgnas.
Valandą prieš valgant tortuko viršų apipilti uogiene ir apibarstyti likusiais trupiniais.

Recepto idėja: Vaivos kepiniai

2014-02-25

OBUOLIŲ PYRAGAS. Greitas ir mėgstamiausias


Jei širdis alpsta, kaip nori ko nors greito ir saldaus, jei draugai įsiprašė į svečius ir dar daugybę panašių "jei"...tai peršu šį drėgną, minkštą, greitai pagaminamą, gražiai atrodantį ir visose situacijose gelbėjantį sielos džiaugsmą!
Receptą perėmiau iš mamos (o ji turbūt kažkur internete nužiūrėjo), pridėjau kai ko nuo savęs, bet kepu kiekvienąkart kitaip. Svarbiausia, sakyčiau, laikytis lygių proporcijų: 200 g sviesto : 200 g miltų : 200 g cukraus ir kiaušiniai. Jei mažinate, darykite tai lygiomis dalimis. Aš šįkart ėmiau visko po 150 g.
 
Kvadratinei formai 25x16 cm sunaudojau:
 
150 g išlydyto sviesto 
150 g miltų 
150 g cukraus
3 kiaušiniai
2 arb.š. kepimo miltelių
6-8 didesni obuoliai
Saujelė migdolų drožlių papuošimui
 
Orkaitę įkaitinti iki 170 C. Kepimo formą iškloti kepimo popieriumi.
Kiaušinius išplakti su cukrumi. Supilti praaušusį tirpintą sviestą, įsijoti miltus, sumaišytus su kepimo milteliais. Viską gerai išmaišyti. Obuolius nulupti ir supjaustyti skiltelėmis arba griežinėliais.
1/3 tešlos supilti ant kepimo formos dugno. Išdėlioti sluoksnį obuolių, supilti pusę likusios tešlos, vėl išdėlioti obuolius ir galiausiai užpilti likusia tešla. Viršų galima iškloti dar vienu obuolių (skiltelėmis) sluoksniu ir apibarstyti migdolų drožlėmis.
Kepti apie 1 val. Ar pyragas iškepęs, tikrinti pagaliuku.
 
Skanaus!

2014-02-09

Varškės ir aguonų pyragas


Nėra tekę nė iš vieno pažįstamo saldumynų mėgėjo išgirsti, kad varškės pyragas pabodęs ir atgyvenęs. Čia turbūt kaip legenda apie cepelinus. Klasika ir taškas. Nors mes šeimoje su šia „nacionaline  vartybe“ nedraugaujame. Ir kai tai pareiškiu garsiai, visi ima kraipyti galvomis ir adresuoti pastabas apie snobiškumą. Bet ir varškės pyragų sau taip pat nekepu. Tiesiog žinau, kad jie visų TOP‘e. Su juo neprašausi, jei norisi iš valgytojų išgirsti „ach“..:)
Didelių naujovių varškės pyragų receptuose tikriausiai nebėra. Kiekvienas naujas variantas prilimpa savaip. Man šis patiko deriniu su aguonomis. Nors vienas žmogus, ragavęs jį per Naujus, pasakė, kad toks pyragas labiau tiktų Velykoms. Labai tikėtina, kad šiais metais iškepsiu būtent šį. Paprastą, patikrintą ir visad visiems įtinkantį.

 
24 cm kepimo formai

Pyrago pagrindui:
170 g sausainių (naudojau avižinius)
90 g sviesto

Trupiniams pyrago viršui:
50 g šalto sviesto
50 g cukraus
100 g miltų

Aguonų masei:
140 g maltų aguonų
200 ml pieno
80 g cukraus
2 kiaušinių
4 v. š. maltų džiūvėsėlių

Varškės masei:
500 g kreminės varškės (pvz. „President“)
110 g cukraus
3 kiaušinių
2 v. š. aliejaus (naudojau alyvuogių)
0,5 pakelio vanilinio pudingo miltelių arba 2 v. š. bulvių krakmolo
2 a. š. vanilinio cukraus

Papuošimui:
Migdolų drožlių

Sausainius sumalti. Sviestą, skirtą pagrindui, ištirpinti ir sumaišyti su sausainiais. Kepimo formą iškloti kepimo popieriumi, o ant jo iškloti pyrago pagrindą, suformuojant neaukštus kraštelius. Kepti 5 min. iki 150° C įkaitintoje orkaitėje, leisti pravėsti ir statyti keletai minučių vėsiai, kad sutvirtėtų. Trupiniams susmulkinti šaltą sviestą, sumaišyti su cukrumi, miltais ir pirštų pagalba suformuoti trupinius. Statyti į šaldytuvą.
Aguonas sumalti kavamale ir suberti į nedidelį puodą. Supilti pieną, įdėti cukraus ir leisti užvirti, karts nuo karto pamaišant, kol masė sutirštės. Palikti atvėsti. Įmaišyti išplaktus kiaušinius ir džiuvėsėlius. Viską išmaišyti ir palikti kelias minutes išbrinkti. Tada formuoti rutuliukus, juos išdėlioti ant pyrago pagrindo.
Varškės masei: kiaušinius išplakti su cukrumi. Įmaišyti varškę, supilti aliejų ir galiausiai pudingo miltelius. Viską vėl gerai išmaišyti. Varškės masę supilti ant pyrago pagrindo su aguonų rutuliukais. Ant jos pabarstyti paruoštus trupinius, o ant viršaus – migdolų drožles.
Kepti apie 50 min. iki 180° C įkaitintoje orkaitėje.
Iškepusį pyragą, palikti pravėsti orkaitėje. Tuomet kambario temperatūroje visiškai atvėsusį pyragą dėti į šaldytuvą min. kambario temperatūroje visiškai atvėsusį pyragą dėti į šaldytuvą min. 3 val. (geriausia pernakt), o prieš valgant, palaikyti nors valandą kambario temperatūroje.
 
Skanaus!

Recepto idėja: čia

2014-02-07

Fetos ir špinatų krepšeliai


Fetos ir špinatų derinys man yra tobulas. Net nepamenu jau, kur ir kokiame pavidale esu jį ragavusi, bet bandydavau viską, jei tokia galimybė rinktis būdavo- koldūnai, ravioliai, kibinai, kišai, salotos, žinoma, nesumaltu pavidalu… Bet nebuvo tekę ragauti pyrago kaip šis. Net filo tešla mano namuose atsirado pirmąkart. Įsivaizdavau, kad turėtų būti sudėtinga ją “sugaudyti”, kai ji tokia plona ir atseit greit džiūstanti.
Kad kiekis pirmam kartui būtų protingas ir pirmas bandymas įvyktų ir pavyktų kaip galima greičiau, ėmiausi pusės originalaus recepto produktų. Dar tiesa, ta tešlos pjaustymo schema recepte man pasirodė paini ir sukta, tad gamybos procesą aprašau su šiokiais tokiais nukrypimais ir pakoreguotais kiekiais.
Net mano vyras, gana konservatyvus maisto atžvilgiu ir iki tol nedraugavęs nei su feta, nei su špinatais, suvalgė net 2 krepšelius! Tikino, kad tikrai skanu, nors turiu abejonių, jog tai galėjo būti SUPER mandagus atsakas į netipinę romantišką vakarienę…žinant jo užsispyrimą, labiau pasikliaučiau kieno nors kito vertinimu :D


Gaunasi 6 vnt.

Tešlai:
3
sluoksnių filo tešlos
100 g lydyto sviesto


Įdarui:
100 g špinatų

60 g fetos sūrio (naudojau brinzą)
85 g rikotos s
ūrio
1 kiaušinio
2
šakelės šviežių krapų
keletas šviežių svogūnėlių laiškų (nedėjau)
1/2 a. š. džiovinto raudonėlio
žiupsnis druskos
pipiro
 


Orkaitę įkaitinti iki 200° C

Įdaras:
Špinatus nuplikyti karštu vandeniu ir dar kelias minutes palaikyti mirkstant jame. Nusausinti ir smulkiai supjaustyti kartu su kitais žalumynais. Rikota sūrį sumaišyti su feta sūriu, prieskoniais ir gerai ištrinti šakute. Įmaišyti išplaktą kiaušinį, smulkintus žalumynus ir palikti pastovėti, kol ruošiama tešla.

Tešlos krepšeliai:
Atšilusius 3 filo tešlos sluoksnius perpjauti perpus. Gausis 6 vnt. Pridengti drėgnu rankšluosčiu, kad neišdžiūtų. Imti po vieną sluoksnį, šepetėliu ištepti lydytu sviestu ir perlenkti. Dėti į keksiukų formelę, suformuojant krepšelį. Į vidų dėti gerą valgomą šaukštą įdaro. Taip pasiruošti 6 krepšelius, krepšelio šonus suspaudžiant į vidų. Krepšelius dar galima aptepti likusiu lydytu sviestu ir apibarstyti raudonėliu ar juodojo sezamo sėklomis.
Kepti apie 20 min., kol gražiai pagels. Leisti pravėsti formelėse, o šiek tiek vėliau – ant popierinio rankšluosčio, kad sugertų riebalų perteklių.
Valgyti šiltus/ šaltus. 

Recepto idėja: Milk and Honey


 

2014-01-23

Panna cotta su medumi


Kai į -20 C nesinori kišti nosies, o iki vasaros dar visas geras pusmetis, spalvų reikia ieškoti virtuvėje. Šaukšteliu kabinu panna cotta, uostau birželio mėnesį šaldytas trintas braškes ir laukiu vasaros...
Receptų radau begalę – ir su daugiau/mažiau pieno ar želatina, dar marios pastabų, kaip ją pasiruošti tobulai. O viskas iš tikro taip paprasta! Na, nebent širdis virpės, kai valgysite šią, kur grietinėles visi 300 ml. Bet ir juos galite keisti didesniu pieno kiekiu. Nežinau, ar nuo to nukenčia skonis. Tikiuosi, kad ne stipriai, bet patikrinti kitąkart bandysiu ir aš.
O kolkas taip:

3-4 porcijos

300 ml grietinėlės (35 %)
100 ml pieno
40 g medaus
0,5-1 vanilės ankštis
~ 15 g želatinos panna cotta‘i
~ 10 g želatinos uogų masei (nebūtina)
~  1 stiklinė braškių ar kt. šviežių arba šaldytų uogų

Želatiną, skirtą panna cotta gamybai, užpilti 2-3 a. š. vandens, palikti, kad išbrinktų, o tada ištirpinti karštoje vandens vonelėje. Leisti pravėsti.
Grietinėlę, pieną, medų ir išilgai per pusę perpjautą vanilės ankštį užvirinti. Nukelti nuo viryklės, palikti pravėsti, išimti ankštį. Į pravėsusią masę supilti ištirpintą želatiną, gerai išmaišyti ir supilstyti į indelius. Statyti į šaldytuvą.
Kai masė po poros valandų šiek tiek sutvirtės, pasiruošti uogų sluoksnį: želatiną, skirtą uogų masei, taip pat išbrinkinti ir ištirpinti (galima uogas ruošti ir be želatinos). Uogas susmulkinti el.smulkintuvu, o į gautą masę supilti želatiną. Išmaišyti. Padalinti ant indelių viršaus su panna cotta ir vėl statyti į šaldytuvą dar mažiausiai kelioms valandoms. Geriausia palaikyti pernakt.
Skanaus!

Recepto idėja: Virtuvės mitų griovėjai „7 ingredientai”, 2012